Rozwijająca się insfrastruktura rowerowa, moda na zdrowy tryb życia i troska o środowisko sprawia, że coraz chętniej wsiadamy na rower, by dojechać do pracy. Już co dziesiąty pracownik w Polsce korzysta z tego środka transportu, a rower, na przestrzeni ostatnich lat, stał się ważnym elementem Corporate Social Responsiblity (społecznej odpowiedzialności biznesu). Nowoczesne przestrzenie biurowe muszą być dostosowywane do potrzeb rowerzystów, by zapewnić im komfort i bezpieczeństwo przechowywania jednośladów.
Rowerzyści nie mają gdzie zaparkować
Podstawowym problemem rowerzystów jest brak odpowiednio przystosowanej rowerowni na terenie lub w pobliżu firmy, w której pracują. Rowery często przypinane są w takich sytuacjach do stojaków przed wejściem do budynku lub do stojaków miejskich na ulicy (o ile znajdują się w pobliżu). Takie rozwiązanie może zniechęcać do dojazdu rowerem do pracy, szczególnie, jeśli sporo zainwestowaliśmy w swój jednoślad. Oprócz ryzyka kradzieży istnieje duża szansa, że rower zostanie uszkodzony przez innych parkujących. Takie parkowanie wiąże się też z regularną ekspozycją roweru na temperaturę, niesprzyjające warunki atmosferyczne i związane z tym uszkodzenia.
Jedno miejsce dla samochodu czy kilkanaście dla rowerów?
Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak istotne jest zapewnienie rowerzystom odpowiedniej przestrzeni parkingowej w obiektach biurowych. Wiele firm zauważa, że tworzenie takich miejsc postojowych na podziemnych parkingach to nie tylko ukłon w stronę zroweryzowanych pracowników, ale także duża oszczędność dla organizacji. Na jednym miejscu parkingowym dla samochodu można bowiem zamontować stojaki lub wieszaki rowerowe dla kilkunastu rowerów.
Mój rower jest bezpieczny, mogę pracować spokojnie
Rower zaparkowany na podziemnym parkingu nie moknie, nie marznie, nie osadza się na nim kurz i pył, a co za tym idzie nie trzeba go tak często serwisować. Miejsca jest na tyle dużo, że zmniejsza się ryzyko uszkodzenia mechanicznego przez innego parkującego. Rower nie stoi “na widoku”, dostęp do rowerowni mają tylko pracownicy, w związku z czym trudniej o kradzież. Zwykle te specjalnie wytyczone miejsca parkingowe dla rowerów są dodatkowo zabezpieczone i monitorowane, więc dostęp do nich dla niepożądanych osób jest bardzo utrudniony. No i oczywiście, oprócz tego, każdy rowerzysta może przypiąć swój rower do wieszaka lub stojaków rowerowychr klasycznym zapięciem.
Jestem rowerzystą, moja firma o mnie dba
Firmy są coraz bardziej świadome potrzeb pracowników-rowerzystów. Nie zawsze istnieje możliwość stworzenia odpowiedniej insfrastruktury, ale jeśli istnieje taka szansa, warto ją wykorzystać, tworząc profesjonalną rowerownię. Kolejnym elementem polityki rowerowej firmy może być darmowy serwis rowerowy dla pracowników, warsztaty doszkalające dla tych rowerzystów, którzy nie czują się pewnie na miejskich drogach, eventy promujące rowerowy styl życia lub dodatkowe wynagrodzenie za dojazdy do pracy jednośladem. Miejmy nadzieję, że dzięki temu wszyscy, którzy do tej pory chcieli dojeżdżać rowerem do pracy, zaczną to robić! O korzyściach z tego płynących pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie: 5 korzyści z parkingu rowerowego w biurze.
Zobacz, jak parkują pracownicy, dla których zaprojektowaliśmy rowerownie:
- Rowerownia Business Garden we Wrocławiu.
2. Parking rowerowy D48 w Warszawie.
3. Rowerownia Sienna Center w Warszawie.
Szukasz firmy, która zrealizuje w Twoim budynku parking na rowery? Skontaktuj się z nami przy użyciu formularza na stronie, a my zajmiemy się resztą.
Comments are closed.