Coraz więcej firm, także w Polsce, zachęca swoich pracowników do tego, by przesiąść się na rower i codziennie dojeżdżać nim do pracy, oferując w zamian na przykład dodatkowe wynagrodzenie, dopłatę na zakup roweru czy inne udogodnienia, np. darmowy mobilny serwis rowerowy. Z czego wynika rosnąca potrzeba wspierania transportu rowerowego?
Motywacją pracodawców jest nie tylko troska o środowisko, ale również, a nawet przede wszystkim, o dobre samopoczucie i zdrowie pracowników. To przekłada się na mniejszą absencję chorobową oraz na większą wydajność czy kreatywność.
Firmy, które inwestują w politykę rowerową, muszą także zadbać o odpowiednie zaplecze parkingowe z zabezpieczeniem przed kradzieżą i szatniami, by sprostać zapotrzebowaniom rosnącej grupy odbiorców. Taka inwestycja przynosi wiele korzyści, zarówno dla strony inwestującej, jak i dla użytkowników:
1. Poczucie bezpieczeństwa
Zamykana Rowerownia np. na podziemnym parkingu z monitoringiem zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, którzy chcą porzucić samochód czy komunikację miejską. W takim miejscu mogą bez obaw zostawić swój rower, niezależnie od jego wartości. Brak takiego miejsca to najczęstszy bloker dla rowerzystów.
2. Uporządkowana przestrzeń
Brak odpowiedniej ilości miejsc parkingowych dla rowerów może spowodować natłoczenie jednośladów przy dostępnych stojakach, przypinanie rowerów w miejscach do tego nieprzystosowanych lub konieczność przechowywania sprzętu w przestrzeni biurowej. Przemyślana i dobrze zagospodarowana Rowerownia pozwala unikać takich sytuacji.
3. Element Employer Branding
Rynek pracownika wymaga wprowadzania benefitów. Aż 25% pracowników deklaruje, że wybierając pracodawcę, kieruje się ofertą świadczeń pozapłacowych (na podstawie raportu Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2017 roku). Wspieranie zdrowego trybu życia to jeden z najchętniej wykorzystywanych przez firmy benefit, ale oferuje go niemal każdy. Czym jeszcze pracodawca może się w takim razie wyróżnić? Oto kilka naszych propozycji:
- Właściwa infrastruktura dla rowerzystów,
- kilometrówka,
- imprezy dla miłośników jednośladów,
- darmowy serwis mobilny
4. Więcej czasu i pieniędzy
Komunikacja miejska często zawodzi, a poszukiwanie miejsca parkingowego, szczególnie w przypadku biur, zlokalizowanych w centrum miasta, może zajmować kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut dziennie. Tracimy czas i nerwy, stojąc w korkach – a przecież można wsiąść na rower i zaparkować tuż pod wejściem do firmy. W ten sposób pracownicy oszczędzają także pieniądze, które normalnie przeznaczali na bilety komunikacji miejskiej czy dojazdy samochodem i opłaty parkingowe.
5. Lepsze samopoczucie pracowników
Jedno nie ulega wątpliwości – codzienna aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, dodaje energii i zwiększa kreatywność. Wpływa też korzystnie na zdrowie – rowerzyści zdecydowanie rzadziej chorują. Warto zatem zrobić wszystko, by w firmie było ich jak najwięcej i zadbać o odpowiednią infrastrukturę rowerową w biurze.
Chcesz sprawić, by rowerzystów w Twojej firmie było coraz więcej?
Napisz do nas, wspólnie zastanowimy się na tym, jak poprawić infrastrukturę rowerową w Twoim biurze.
Stwórz rowerownię dla swoich pracowników
Comments are closed.