Rowerownia
High 5ive w Krakowie

Rowerowe 500+

Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z firmą SKANSKA przy realizacji dwóch projektów zlokalizowanych we Wrocławiu. Powierzono nam rozbudowę parkingu rowerowego w budynku Nowy Targ oraz zaprojektowanie kolorowych wieszaków rowerowych w kompleksie Geen2DAY. Chociaż obie realizacje były stosunkowo niewielkie (kilkadziesiąt miejsc rowerowych w każdym budynku) to dały nam możliwość zapoznania się ze specyfiką współpracy z dużymi firmami budowlanymi do jakich bez wątpienia zalicza się SKANSKA. Wiedza projektowa jaką wynieśliśmy w połączeniu z niezbędnym zaufaniem po obu stronach miały być jak się później okazało warunkiem istotnym przy wyborze naszego zespołu do realizacji parkingów rowerowych w budynkach kompleksu High5IVE (budynki 4 i 5) w Krakowie. Warto podkreślić że docelowo w pięciu budynkach (gotowe są już 4) pracować będzie blisko 8 tys. ludzi. Taka ilość ludzi zwykle rodzi wyzwania dla infrastruktury komunikacyjnej w godzinach szczytu.

Zdjęcie Bike2box

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja!!!

Poszukując dogodnej lokalizacji SKANSKA przywiązuje zawsze ogromną wagę do jak najlepszego skomunikowania swoich projektów z innymi rejonami miasta. W High5IVE osiągnięto prawie perfekcję. Budynek jest zlokalizowany tuż przy stacji kolejowej Kraków Główny niejako nad rozbudowanym przez miasto Kraków węźle przesiadkowym znajdującym się częściowo pod budynkami biurowymi!!! Miejskie autobusy, tramwaje + pociąg no i oczywiście rowery?

Hihg5IVE został „podłączony” do sieci dróg rowerowych, która w Krakowie jest od lat stale powiększana. Warto podkreślić, że inwestor aktywnie włączył się we współpracę z mastem dobudowując kilkaset metrów drogi wzdłuż budynków.

Wieszaki rowerowe BikeUP w budynku biurowym Green2DAY we Wrocławiu. Zdjęcie Bike2box

Droga dla rowerów i co dalej?

Na Świecie jest sporo publikacji i badań pokazujących znaczenie rozwoju infrastruktury rowerowej dla wzrostu ruchu rowerowego w miastach. Wszędzie, gdzie budowane są drogi rowerowe separujące rowerzystów od samochodów rośnie poczucie bezpieczeństwa i pojawiają się rowerzyści. A jeśli już się pojawiają to dobrze by było, aby mogli bezpiecznie zaparkować swój rower.

Zdjęcie Bike2box

Rowerowy raj

Budynek High5IVE pod względem ilości miejsc rowerowych wyznacza nowe standardy na biurowym rynku nie tylko lokalnym ale i ogólnopolskim. Inwestorowi udało się stworzyć projekt który zaoferuje większą ilość miejsc parkingowych dla rowerów niż dla samochodów. Różnica jest zasadnicza 560 do 410 na korzyść jednośladów, jeśli do tego dodamy szatnie, łazienki a nawet stacje ładowania rowerów elektrycznych to mamy …rowerowy raj.

Inwestor zadbał o komfort użytkowników i bezpieczeństwo rowerów, dlatego większość rowerów parkuje w zamykanych rowerowniach na parkingu podziemnym. Dla gości odwiedzających czekają stojaki zlokalizowane w pobliżu wejść do budynków.

Z ostatniej chwili…

Kraków jest pierwszym miastem, w Polsce które zdecydowało o utworzeniu dodatkowych pasów rowerowych w celu zapewnienia mieszkańcom bezpiecznego przejazdu przez miasto. Tym samym dołączył do globalnego klubu miast m.in. Paryża, Berlina, Londynu, Wenecji i wielu innych stawiających na rowerową przesiadkę.

Stojak na rower dla gości High5IVE. Zdjęcie Bike2box

Zobacz też inne nasze parkingi rowerowe

Porozmawiajmy o parkingu rowerowym w Twojej nieruchomości