Rowerownia w Gdańsku
Arkońska Business Park

Parking rowerowy w trójmiejskim klimacie na 77 rowerów

„Dziewczyna z głową w chmurach”

Wiosną 2017 roku oddaliśmy do użytku parking rowerowy w kompleksie Arkońska Business Park w Gdańsku. Arkońską zaprojektowała znana pracownia architektoniczna APA Wojciechowski w 2009 roku i jest to jeden z pierwszych parków biurowych, wybudowanych w Gdańsku.

W czasie, kiedy powstawał biurowiec jeszcze niewiele mówiło się o potrzebie tworzenia miejsc parkingowych dla rowerów, dlatego też jedynym rozwiązaniem dla osób dojeżdżających do pracy jednośladem było parkowanie przy stojakach, zlokalizowanych przed wejściem do biurowca. Z biegiem lat stojaki rowerowe przed budynkiem stawały się coraz bardziej zatłoczone i nawet w sezonie zimowym, wokół budynku zaczęło brakować miejsca dla rowerów. Podobnie jak w przypadku warszawskiego budynku Sienna Center, zarządca nieruchomości, firma Cushman & Wakefield, zarekomendowała właścicielowi nasze produkty jako przyjazne użytkownikom i zapewniające bezpieczeństwo ich rowerom.

Coraz więcej rowerzystów w Trójmieście

Dodatkowy triggerem dla zarządcy były z całą pewnością działania władz Gdańska, które od pewnego czasu zapowiadały wprowadzenie strefy płatnego parkowania na ulicy Arkońskiej i w najbliższym sąsiedztwie (finalnie strefę wprowadzono w życie w październiku 2016 roku), co z pewnością skłoniło wiele osób, pracujących w okolicznych biurach, by przesiąść się z samochodu do innych środków transportu, m.in. na rower.
Rosnąca ilość rowerzystów w całym Trójmieście wynika także z innych działań lokalnych samorządów na rzecz mobilności miejskiej, jak choćby z inwestycji w rozbudowę tras rowerowych, poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na drogach miejskich czy ogólnopolskie kampanie, promujące jazdę na rowerze.

Tam, gdzie inni nie widzą miejsca, my znajdujemy przestrzeń dla rowerów

Zarządca nieruchomości Arkońska Business Park postawił przed nami wyzwanie szybkiego znalezienia kilkudziesięciu nowych miejsc parkingowych dla rowerów w swoim obiekcie. Największym problemem okazał się brak jakiejkolwiek wolnej przestrzeni na parkingu. Dzięki zastosowaniu systemem pionowego parkowania rowerów na ściana (wieszaki na rower BikeUP i Twist) mogliśmy zaprojektować nowe rowerownie w miejscach, których nikt inny do tej pory nie brał pod uwagę. Wodrębniliśmy 3 strefy ścian trzonów windowych na poziomach -1 i -2 parkingu podziemnego, umieszczając rowery w bezpośrednim sąsiedztwie wejść do holi windowych i przyszłych łazienek dla pracowników.

Ważną częścią tego projektu były murale, nawiązujące do trójmiejskiego klimatu, które sprawiają się rowerownia w Arkońska Business Park rzuca się w oczy i kreuje pozytywne doświadczenia podczas codziennej eksploatacji.

Zobacz też inne nasze parkingi rowerowe

Porozmawiajmy o parkingu rowerowym w Twojej nieruchomości